زبان کره ای (한국어) زبان رسمی کره جنوبی، کره شمالی و ولایت خودمختار یانبیان کره‌ای در چین است و زبان مشترک غالب کره ای های پراکنده ای است که از ازبکستان و ژاپن تا کانادا پراکنده هستند. این یک زبان جذاب و پیچیده است که ریشه های آن هم چنان مورد بحث محققین است؛ اما از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار غنی بوده و زبان بسیار زیبایی است. صرف نظر از این که برای تعطیلات تان سفری به دنیای کره ای ها را برنامه ریزی کرده اید و یا فقط می خواهید از یادگیری زبان جدیدی لذت ببرید، مراحل ساده ای را که در ادامه می آوریم برای حرف زدن به کره ای دنبال کنید تا به زودی در راه تسلط یافتن قرار بگیرید.

گام اول: آغاز به کار

۱- الفبای کره ای، هانگول -Hangeul- را بیاموزید؛ به ویژه اگر امیدوارید که در آینده بتوانید بخوانید و بنویسید. کره ای ها الفبای نسبتاً ساده ای دارد؛ با این حال این الفبا ابتدا برای اغلب ما عجیب به نظر می آید چرا که کاملاً از الفبای لاتین متفاوت است.

 • الفبای کره ای در طول پادشاهی چوسان در ۱۴۴۳ ایجاد شده است. این الفبا ۲۴ حرف دارد که شامل ۱۴ صامت (همخوان) و ۱۰ مصوت (واکه) است. البته، اگر ۱۶ تا مصوت مرکب و همخوان های دوتایی را نیز در نظر بگیرید؛ ۴۰ حرف در کل وجود دارد.

کره ای ها همچنین از حدود ۳۰۰۰ کاراکتر چینی یا هانجا استفاده می کنند تا لغت هایی که ریشه چینی دارند را بنویسند. برخلاف کانجی ژاپنی؛ هانجاهای کره ای در متن های کمتری استفاده می شود؛ مانند متون آکادمیک، مذهبی (بودایی)، دیکشنری ها، روزنامه ها، سرتیترها؛ نام های فامیلی و متون قدیمی. در کره شمالی استفاده از هانجا دیده نمی شود.

۲- شمردن را یاد بگیرید. دانستن اعداد یک مهارت ضروری برای یادگیری هر زبانی است. شمارش به کره ای کمی پیچیده است، زیرا کره ای ها بسته به شرایط از دو مجموعه عدد اصلی مختلف استفاده می کنند: اعداد کره ای و اعداد چینی کره ای که ریشه در زبان چینی دارند و برخی از کاراکترهای آن را شامل می شود.

 • از اعداد کره ای در شمارش تعداد آیتم ها (بین ۱ تا۹۹) و سن استفاده می شود، مثلاً دو بچه؛ ۵ بطری نوشیدنی، ۲۷ ساله و غیره.

۳- واژگان ساده را به ذهن بسپارید. هر چقدر تعداد واژگانی که در ذهن دارید بیشتر باشد، بهتر می توانید زبان کره ای را روان تر صحبت کنید. با لغات ساده و زیادی که هر روز کره ای ها از آن واژگان استفاده می کنند؛ آشنا شوید.

 • زمانی که یک لغت فارسی را می شنوید، به این فکر کنید که چگونه می توانید آن را به کره ای بیان کنید. اگر هم معنی کره ای آن را نمی دانید، آن را یادداشت کنید تا بعداً معادل کره ای آن کلمه را پیدا کنید. بهتر است یک دفترچه یادداشت کوچک برای خودتان تهیه کنید تا همیشه به این منظور، کنارتان باشد.
 • برچسب های کوچکی از لغات کره ای تهیه کنید و در اطراف تان در خانه بچسبانید، مثلاً روی در یخچال، میز آشپزخانه، ظرف شکر و …. این برچسب ها را بچسبانید تا همیشه جلوی چشمتان باشد. این طوری می توانید لغت را بدون این که درک واقعی از کاربرد آن در جمله داشته باشید، یاد بگیرید.
 • مهم است که یک لغت یا عبارت را از کره ای به انگلیسی و نیز از انگلیسی به کره ای یاد بگیرید. به این ترتیب در ذهن تان می ماند که چگونه آن لغت یا عبارت را بیان کنید؛ نه این که فقط هنگام شنیدن بتوانید آن را تشخیص دهید.

۴- تعدادی از عبارت های پایه ای مکالمه را یاد بگیرید. با یادگیری عبارت های پایه گفتگوی مؤدبانه، به سرعت می توانید با کره ای زبان ها در سطح ابتدایی ارتباط برقرار کنید. در ادامه برخی از عبارت های ضروری که بهتر است یاد بگیرید آورده ایم:

 • سلام =안녕  تلفظ می شود ” anyeong” (در حالت های خودمانی) و ” anyeong-haseyo ” (در مواقع رسمی).
 • بله =که تلفط می شود (ne) زمانی که با دیگران رسمی صحبت می کنید و هنگامی که غیر رسمی حرف می زنید : که تلفظ می شود ( eung)
 • خیر =아니요 که تلفظ می شود (aniyo)
 • متشکرم =감사합니다که تلفظ می شود (gam-sa-hab-nee-da)
 • اسم من…. است =저는 ___ 입니다که تلفظ می شود (jonoun —— imnida) . البته جمله ی نیز با تلفظ (nae ileumeun…yoyo) به کار می رود.
 • حالتان چطور است؟ =어떠십니까که تلفظ می شود: (otto-sib-nikka)
 • از آشنایی با شما خوشحالم =만나서 반가워요که تلفظ می شود (mannaso bangawoyo) .
 • خداحافظ هنگامی که بقیه ی جمع حاضر هستند و میهمانی ادامه دارد =안녕히 계세요که تلفظ می شود (an-nyounghi kye-sayo)
 • خداحافظ هنگامی که همه دارند می روند =안녕히 가세요  که تلفظ می شود: (an-nyounghi ka-seyo) .

۵- فرم سخن گفتن مؤدبانه را یاد بگیرید. مهم است که بتوانید تفاوت های بین درجه های رسمی صحبت کردن به کره ای را یاد بگیرید. کره ای با انگلیسی تفاوت دارد و در آن انتهای فعل بسته به سن و رتبه ی فرد مورد خطاب و نیز موقعیت های اجتماعی تغییر می کند. بنابراین مهم است شکل های رسمی سخن گفتن را یاد بگیرید. سه نوع عمده در درجه های رسمیت وجود دارد:

 • غیر رسمی– برای صحبت کردن با هم سن و سالان و جوان تر ها، به ویژه در میان دوستان صمیمی
 • مؤدبانه- برای مخاطب قرار دادن افرادی که بزرگتر هستند، غریبه ها یا همکاران. در موقعیت های اجتماعی رسمی نیز استفاده می شود.
 • حرف زدن فوق رسمی– که در موقعیت های بسیار رسمی مانند ارتش و اخبار به کار می رود و در حرف زدن معمولی به ندرت دیده می شود.

۶- گرامر پایه را مطالعه کنید. به منظور یاد گرفتن هر زبانی، ضروری است که دستور زبان مخصوص به آن را مطالعه کنید. بین گرامر انگلیسی و دستور زبان کره ای چند تفاوت اصلی وجود دارد؛ برای مثال:

 • کره ای ها از ساختار فاعل- مفعول – فعل استفاده می کنند و فعل معمولاً در انتهای جمله می آید.
 • در زبان کره ای زمانی که فاعل جمله برای خوانندگان و شنوندگان آشنا باشد؛ خیلی متداول است که فاعل را حذف بکنند. فاعل را یا از ادامه ی متن می توان شناخت یا این که در جمله قبلی ذکر شده است.
 • در زبان کره ای با صفت ها مانند افعال رفتار می شود به صورتی که آنها می توانند تغییر کنند و به اشکال مختلفی اتخاذ شوند تا زمان فعل جمله را نشان دهند.

۷- بر روی تلفظ خود کار بکنید. تلفظ کره ای به طور کلی با انگلیسی و فارسی تفاوت دارد  و برای این که کلمات را بتوانید به درستی بیان کنید خیلی نیاز به تمرین دارید. (البته دوستانی که ترکی و آذری هستند راحت تر میس توانند به لهجه کره ای مسلط شوند)

 • یکی از بزرگترین اشتباهات انگلیسی زبان ها آن است که فکر می کنند که نحوه ی تلفظ حروف کره ای مشابه با همان حروف معادل در انگلیسی است. متأسفانه برای زبان آموزان این مورد می تواند دردسر ساز باشد. بنابراین، اگر می خواهید یادگیری زبان کره ای را آغاز بکنید؛ باید ابتدا نحوی تلفظ حروف کره ای را بیاموزید.
 • در زبان انگلیسی، وقتی کلمه ای با یک صامت پایان می یابد؛ گوینده معمولاً بعد از گفتن آخرین حرف صدایی ایجاد می کند که بسیار ضعیف است و برای کسانی که گوش غیر کره ای دارند؛ شنیدن آن بسیار دشوار است. برای مثال وقتی یک انگلیسی زبان می گوید: “ship” بعد از گفتن حرف p لب های شان را باز می کنند و یک صدای تنفس آهسته ایجاد می شود. در زبان کره ای، این صدای تنفس آخر که ذکر کردیم وجود ندارد و آنها لبهای شان را بسته نگه می دارند.

۸- دلسرد نشوید! اگر در یادگیری زبان کره ای جدی هستید، به یاد داشته باشید که رضایتی که از تسلط بر زبان دوم ایجاد می شود به مراتب بیشتر از سختی هایی است که در طول مسیر می کشید، یادگیری یک زبان جدید زمان بر است و به تمرین مستمر نیاز دارد و یک شبه اتفاق نمی افتد.

گام دوم: خودتان را در زبان جدید غرق کنید

۱- یک نفر را پیدا کنید که کره ای زبان باشد. یکی از بهترین روش ها برای بهبود توانایی های زبان جدیدتان تمرین صحبت کردن با یک کره ای زبان است. آنها به سادگی قادرند که هر اشتباهی در دستور زبان و تلفظ شما را اصلاح کنند، همچنین نوعی صحبت غیر رسمی و محاوره ای را می توانند به شما یاد بدهند که در کتاب ها پیدا نمی شود.

 • اگر یک کره ای زبان درکنارتان دارید که می خواهد کمک تان کند؛ بسیار عالی است. در غیر این صورت؛ می توانید در روزنامه های محلی یا به صورت آنلاین آگهی کنید. یا بررسی کنید که آیا گروه های مکالمات کره ای در محیط اطراف تان وجود دارد یا خیر.
 • اگر نتوانستید یک کره ای زبان در نزدیکی محل زندگی تان پیدا کنید؛ سعی کنید در فضای مجازی با یک کره ای ارتباط برقرار کنید.
 • برنامه های پیام رسانی کره ای محبوب نیز روش خوبی برای تمرین هستند؛ زیرا به شما کمک می کنند تا کره ای را عامیانه تر صحبت کنید و الفبای کره ای را سریع تر بخوانید.

۲- در یک دوره کلاس های آموزش زبان کره ای ثبت نام کنید. اگر نیاز به انگیزه ای اضافی برای یادگیری زبان کره ای دارید و می خواهید بهتر به شیوه ای رسمی این زبان را یاد بگیرید؛ سعی کنید در یک دوره کلاس های آموزش زبان کره ای ثبت نام کنید.

 • به دنبال کلاس های آموزشی باشید که در مراکز معتبر و با اساتید متخصص و متبحر برگزار می شود. ما به شما پیشنهاد می کنیم حتما از کلاس های مجازی مدرسه زبان و فرهنگ کره که از معتبرترین مراکز آموزش زبان کره ای در کشور هست بهره مند شوید.
 • اگر دوست ندارید به تنهایی در کلاس های زبان کره ای ثبت نام کنید؛ می توانید از یکی از دوستان تان بخواهید که با شما همراه شود. در آن صورت؛ هم بیشتر خوش می گذرانید و هم بین کلاس ها با هم تمرین می کنید.

۳- فیلم ها و کارتون های کره ای تماشا کنید. تعدادی DVD های کره ای (با زیر نویس) تهیه کنید، یا کارتون های کره ای آنلاین تماشا کنید. این روش بسیار ساده و سرگرم کننده می تواند شما را با ساختار زبان شناسی کره ای و تلفظ آنها بیشتر آشنا کند.

 • اگر می خواهید فعال تر باشید؛ می توانید ویدئو را بعد از هر جمله ی ساده متوقف کنید و سعی کنید جمله شنیده شده را تکرار کنید. این امر به شما کمک می کند تا لهجه ی کره ای خود را بهبود ببخشید.

۴- برنامه های موبایلی و کامپیوتری را که برای کودکان کره ای طراحی شده اند، پیدا کنید. برای مثال، “یادگیری الفبا” یا ” بازی ها” که برای کودکان و بچه های کره ای طراحی شده است؛ برای کار با این نرم افزار ها نیازی ندارید که بتوانید کره ای حرف بزنید. استفاده از این برنامه ها برای تان از خرید دی وی دی ها ارزان تر در می آید. در این برنامه ها آوازها و ترانه های شادی وجود دارد، همچنین پازل ها و بازی هایی که با کمک آنها می توانید واژگان روزمره ی کره ای ها را یاد بگیرید. پیشنهاد ما برنامه های زیر است (دقت کنید چنین برنامه هایی با ترجمه فارسی هنوز تولید نشده اند ولی اگر اندکی به انگلیسی مسلط هستید با برنامه های زیر به راحتی می توانید کار کنید):

۵- به موسیقی های کره ای و برنامه های رادیوی کره ای گوش بدهید. گوش دادن به موسیقی و/یا برنامه های رادیویی کره ای، روش دیگری است که می توانید به این طریق خودتان زبان را یاد بگیرید. حتی اگر متوجه همه ی جملات نمی شوید؛ سعی کنید کلیدواژه ها را بفهمید تا از کل موضوعی که درباره آن حرف زده می شود؛ سر در بیاورید.

 • موسیقی پاپ کره ای در درجه اول به زبان کره ای آواز می خواند؛ اما تعدادی کلمات انگلیسی نیز در ترانه های شان شنیده می شود. طرفداران اغلب ترجمه های انگلیسی ترانه ها را می نویسند؛ بنابراین می توانید پیام خواننده را درک کنید.
 • یک برنامه ی رادیوی کره ای دانلود و روی تلفن همراه تان نصب کنید، بنابراین؛ می توانید در هر زمانی به برنامه های آن گوش بدهید.
 • سعی کنید فایل های صوتی کره ای را دانلود کنید تا در حین انجام کارهای روزمره تان به آنها گوش دهید.

۶- سعی کنید یک سفر به کره جنوبی بروید. زمانی که حس کردید با پایه زبان کره ای آشنا شدید و می توانید ارتباط برقرار کنید؛ یک سفر به کره جنوبی برنامه ریزی کنید. چه راهی بهتر از این که برای یادگیری زبان کره ای و غرق شدن در این زبان؛ به سرزمین کره ای ها بروید و با هزاران کره ای دیدن کنید؟