چقدر باید برای مطالعه یک زبان جدید وقت بگذاریم؟ روزی چند ساعت زبان بخوانیم؟ آیا مدت زمانی که برای یادگیری زبان دوم سرمایه گذاری می‌کنیم، در سرعت یادگیری‌مان تأثیر دارد؟

همه این سؤالات را به عنوان یک زبان آموز ممکن است از خودتان بپرسید. مطمئناً همه کسانی که اقدام به یادگیری زبان جدیدی می‌کنند، دوست دارند که خیلی زود به آن مسلط شوند. اینکه ما روزی چند ساعت زبان بخوانیم تا به هدفمان یعنی تسلط بر زبان برسیم، بستگی به عوامل بسیاری دارد.

همه ما انسان‌ها از هوش و استعداد یکسانی برخوردار نیستیم. ممکن است فردی با ۱ ساعت مطالعه در روز بتواند مفاهیم بسیاری را در زبان جدیدی که دنبال می‌کند، یاد بگیرد؛ اما فرد دیگری برای یادگیری در این سطح نیاز داشته باشد که ۳ ساعت در روز مطالعه کند. اگر می‌خواهید بدانید که در طول روز باید چند ساعت زبان بخوانید، در ادامه این مقاله از موسسه مکتب خونه همراه ما باشید.

چگونه زمان مطالعه یک زبان جدید را پیدا کنیم؟

شما باید بین ۴۵ تا ۹۰ دقیقه در روز را برای یادگیری زبان جدید اختصاص دهید. چرا که این میزان برای افراد با استعداد و دارای استعداد متوسط، نرمال است. ممکن است شما زمان یادگیری‌تان را به چندین قسمت تقسیم کنید یا شاید یک برنامه یکپارچه و پشت سر هم داشته باشید. مثلاً می‌توانید مهارت‌های یادگیری را زمانبندی کنید و مثلاً ۱۵ دقیقه برای واژگان ۲۰ دقیقه برای درک مطلب، ۱۵ دقیقه برای گوش دادن و ۴۰ دقیقه را صرف تمرین مهارت نوشتن کنید.

البته، هیچ قانون کلی برای مشخص کردن میزان ساعت روزانه برای یادگیری وجود ندارد و گاهی ممکن است شما برای یادگیری فرصت کمی داشته باشید و بخواهید به شکل فشرده زبان را یاد بگیرید. در این شرایط باید روزی ۳ الی ۶ ساعت را به یادگیری اختصاص دهید تا در مدت زمان کوتاه‌تری به خواسته‌تان برسید. خوب است که تا حد امکان در روز زبان بخوانید ولی توجه داشته باشید که حداقل ۲۰ دقیقه در روز را صرف یادگیری یک زبان جدید کنید.

شما باید زمان ایده‌آل برای مطالعه روزانه‌تان را پیدا کنید. با توجه به استعداد، دانش قبلی، میزان یادگیری و بسیاری عوامل دیگر، شما می‌توانید زمان مطلوب برای یادگیری خود را بیابید.

زمان یادگیری خود را با تکنیک یادگیری خُرد بدست بیاورید

وقتی زبان آموزان هنوز در دبیرستان یا دانشگاه هستند، مطالعه بخشی از زندگی روزمره آن‌هاست. هنگامی که این زبان آموزان فارغ التحصیل می‌شوند، شغل پیدا می‌کنند و خانواده تشکیل می‌دهند، اختصاص زمانی برای مطالعه برایشان دشوارتر می‌شود. خوشبختانه، حتی افرادی که یک برنامه فشرده دارند، می‌توانند تنها چند دقیقه در روز با استفاده از روشی به نام یادگیری خُرد مطالعه کنند.

یادگیری خرد تکنیکی است که به موجب آن یک کار دشوار به مجموعه‌ای از تعاملات یادگیری بسیار سریع تقسیم می‌شود که در طول زمان توزیع می‌شوند. بسیاری از این وظایف بر روی تلفن‌های همراه، تبلت ها یا رایانه‌ها انجام می‌شود.

این زمان‌های خرد یادگیری می‌توانند چندین بار در روز در طول و میان رویدادهای معمول روزمره، مانند انتظار برای اتوبوس یا خوردن ناهار، اتفاق بیفتد. یادگیری خرد بر اوقات فراغت شما متمرکز است و باعث می‌شود بتوانید از زمان‌های اضافی هر چند کوتاه خود، برای یادگیری استفاده کنید.

ممکن است شما متوجه می‌شوید که وقتی بیش از ۲۰ یا ۳۰ دقیقه در یک زمان مطالعه می‌کنید، تمرکزتان را از دست می‌دهید. در چنین شرایطی یادگیری اضافه‌تر بی فایده است و ذهن شما پذیرای دریافت مطالب جدید بیشتر نیست. بنابراین می‌توانید یادگیری خود را در طول روز به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و هر گاه انرژی و انگیزه کافی داشتید و ذهنتان آزاد بود، مشغول یادگیری ادامه مباحث زبان شوید.

اهدافتان از یادگیری زبان کره ای را برای خود تعیین کنید

زمانی که میزان مطالعه را در نظر می‌گیرید، در واقع به تعیین اهدافتان فکر می‌کنید. مانند هر پروژه‌ای، تعیین اهداف واقعاً کمک می‌کند تا یک پروژه بزرگ را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید و پیشرفت خود را پیگیری نمایید. با پیشرفتی که به مرور در یادگیری زبان بدست می‌آورید، انگیزه خود را برای ادامه کار حفظ می‌کنید. بنابراین خیلی زود متوجه ارزش وقت گذاشتن برای آموزش زبان کره ای و غوطه ور شدن در آن را درک می‌کنید. در ادامه شما را با راهکارهایی برای تعیین زمان مطالعه زبان، آشنا می‌کنیم.

یک جدول زمانی بکشید تا بفهمید چند ساعت برای مطالعه نیاز دارید

بسیاری از زبان آموزان برنامه مطالعه زبان خود در یک جدول ثبت می‌کنند که هر روز چند ساعت را برای مطالعه اختصاص می‌دهند. ممکن است شاغل باشید یا برنامه‌هایی را برای ملاقات با دوستان و آشنایان، مهمانی‌ها و … داشته باشید. به این ترتیب حتماً در زمانبندی خود این موارد را نیز در نظر بگیرید.

برای دستیابی به این هدف، یک جدول را بر اساس تقویم ترسیم کنید که تمام روزهای هفته را به همراه هر روز که به ساعت‌های جداگانه تقسیم شده است، در آن مشخص باشد. همچنین در آن فعالیت‌های معمول روزانه‌تان را نیز در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر مدت یک ساعت را برای رفت و آمد به محل کار خود صرف می‌کنید، آن ساعت باید در برنامه‌تان مشخص شود. اگر یک ساعت را صرف تماشای تلویزیون می‌کنید، آن زمان باید نیز باید لحاظ کنید.

فعالیت‌های متنوع مطالعه زبان‌های خارجی را بگنجانید

تسلط واقعی زبان محصول خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن است. بنابراین بهترین روش‌های مطالعه را پیدا کنید و از تمام آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال ثبت نام در دوره آموزش مجازی مدرسه زبان و فرهنگ کره، یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری زبان‌های خارجی جدید است که شما می‌توانید با استفاده از آن، به سرعت و با زمان بندی اصولی، زبان دلخواهتان را یاد بگیرید.

یکی از فعالیت‌های متنوعی که می‌توانید برای یادگیری زبان جدید استفاده کنید، این است که مدت زمانی را در روز به صحبت با افراد بومی زبان، اختصاص دهید.

خوشبختانه، به لطف انواع پلتفرم‌های آنلاین، یافتن شرکای تبادل زبان نسبتاً آسان است. یک جستجوی ساده در گوگل ده ها گزینه را به شما نشان می‌دهد. افراد بومی یک زبان می‌توانند با استفاده از اسکایپ یا پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف با شما متحد شوند. این پلتفرم همچنین به شما این امکان را می‌دهد که مربیان یا مدرسان حرفه‌ای زبان را استخدام کنید و هزینه درس‌های ارائه شده از سوی آن‌ها را بپردازید.

برای مطالعه زبان خارجی جدید، اهداف هوشمندانه ایجاد کنید

هر زبان آموزی به راهی برای اندازه گیری و تأیید پیشرفت خود نیاز دارد. ایجاد اهداف هوشمندانه به شما کمک می‌کند تا میزان موفقیت خود در روشی که برای مطالعه زبان دارید را پیگیری کنید. مثلاً اگر می‌خواهید روان‌تر صحبت کنید یا خواندن سریع‌تری داشته باشید، باید با تعیین چند ساعت در روز برای رسیدن به این اهداف هوشمندانه تلاش کنید.

اهداف SMART برای اولین بار توسط جورج تی دوران در سال ۱۹۸۱ در مقاله‌ای با عنوان “راهی هوشمندانه برای نوشتن اهداف و مدیریت وجود دارد” معرفی شد. او برای کمک به بهبود احتمال دستیابی به یک هدف، معیارهایی را برای اهداف تعیین کرد: مشخص بودن، قابل اندازه گیری بودن، دست یافتنی بودن، مرتبط بودن و محدود بودن زمان.

برای اینکه هدف شما قابل دستیابی باشد، باید مهارت‌ها و ابزارهای خاصی برای کسب آنها داشته باشید. به عنوان یک زبان آموز، شما نیاز دارید که به انواع امکانات آموزشی دسترسی داشته باشید. این امکانات شامل کتاب‌های درسی، یادداشت‌های مطالعه، برنامه‌های یادگیری زبان، دوره‌های صوتی، کتاب‌ها، فیلم‌ها، یا گفت و گویی هستند که با افراد بومی خواهید داشت.‌

در نهایت، هدف شما باید به یک تاریخ دستیابی معین داشته باشد. در غیر این صورت انگیزه‌ای برای تکمیل آن وجود نخواهد داشت. بنابراین اگر یک هدف محدود به زمان باشد، شما می‌توانید خود را ملزم به یادگیری در یک بازه زمانی مشخص بدانید.

با مدرسه زبان و فرهنگ کره، زمان یادگیری شما مشخص است

شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های زبان مدرسه زبان و فرهنگ کره، مطمئن شوید که در چه مدت زمانی موفق به یادگیری یک زبان جدید می‌شوید. در این دوره‌ها که زمانبندی مشخصی برایشان در نظر گرفته شده است، زبان آموز با برخورداری از جدیدترین روش‌های آموزشی، در کمترین زمان ممکن، به زبان دلخواه خود تسلط پیدا می‌کند. با مکتب خونه، می‌توانید بهترین زمانبندی را برای یادگیری زبان داشته باشید.