حقایق شگفت انگیز زبان کره‌ ای

 

هرچند بعضی از زبان شناس‌ها معتقدن که کره‌ ای تو دسته‌ی زبان‌های “آلتائیک” قرار میگیره و یجورایی ریشه در زبان ترکی داره، ولی واقعیت اینه که اصلا اینطوری نیست و کره‌ای یک زبان کاملا منحصر بفرده و به هیچ گروه زبانی‌ای تو دنیا تعلق نداره. با ما در مدرسه زبان و فرهنگ کره ای همراه باشید تا با برخی حقایق شگفت انگیز زبان کره‌ ای آشنا شوید.

 

تاثیر چینی بر کلمات کره‌ای

 

همونطور که گفتیم، کره‌ای به عنوان زبانی منحصر بفرد شناخته میشه، اما به خاطر سابقه‌ی تاریخی ای که در روابط کره‌ای ها و چینی‌ها وجود داره، بیش از ۶۰٪ از کلمات کره‌ای ریشه چینی دارن، البته گرامر زبان کره‌ای کاملا مستقل از زبان چینیه. از ۴۰٪ باقی مونده هم، ۳۵٪ از کلمات اصالت کره‌ای دارن و ۵٪ شون هم از زبان‌های مختلف دیگه گرفته شدن.

 

فعل همیشه آخر جمله میاد

 

در زبان کره‌ای هم مثل زبان فارسی خودمون، همیشه فعل رو آخر جمله قرار میدیم. تو زبانی مثل انگلیسی اول فاعل میاد، بعد فعل و در آخر مفعول قرار میگیره ولی کره‌ای اینجوریه که اول فاعل میاد، بعد مفعول میاد و در آخر فعل.

 

سیتسم‌های متفاوت برای شمارش 

 

در زبان کره ای دو دسته اعداد داریم ۱_ اعداد چینی کره ای۲_ اعداد بومی کره ای که کاربرد هر کدوم متفاوته:

اعداد کره ای چینی برای شمردن پول،تاریخ،دقیقه و شماره تلفن و اعداد بیشتر از ۱۰۰  استفاده می شود.

اعداد بومی یا اصیل کره ای برای گفتن ساعت و واحد شمارش استفاده می شود.

 

گویش‌ها کره‌‌ی‌شمالی و جنوبی با هم فرق میکنن

 

مدت زیادی میشه که دو کشور شمالی و جنوبی از هم جدا شدن و روابط‌شون هم تیره و تاره! و به تبع این جدایی لغات، تلفظ‌ها و گرامر متفاوتی در این دو کشور رواج پیدا کردن!

 

هفت روش مختلف برای بیان احترام

 

مثل ژاپنی، کره‌ای هم سیستم پیچیده‌ای برای “گرامیداشت” افراد داره و بسته به فردی که بهش اشاره میشه، از کلمات و افعال متفاوتی استفاده میکنن تا دقیقا میزان احترامی که برای اون شخص قائلن رو بیان کنن.

 

سئول به معنی پایتخت

 

سئول پایتخت کره‌ی جنوبی با بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیته. در زبان کره‌ای سئول دقیقا  معنی  پایتخت رو میده! خلاصه که در انتخاب اسم واسه پایتختشون خیلی دقیق و صریح عمل کردن!

 

کره‌ای تا قرن ۱۵ام الفبا نداشت!

 

زبان کره‌ای قدمتی ۱۰۰۰ ساله داره اما، الفبای این زبان تا قرن ۱۵ میلادی شکل نگرفته بود و قبل از اون کره‌ای ها از کاراکترای چینی برای نوشتن استفاده میکردن.

 

داستان “چاقوی سوئیسی” در کره‌ای چیه؟

 

تو سریال آمریکایی “مک گایور” یه مامور مخفی هست که همیشه یه چاقوی سوئیسی همراهشه، این قضیه تو کره‌‌ی جنوبی حسابی ریشه دار شد، به طوریکه به چاقوی سوئیسی تو این زبان میگن “maekgaibeo-kal” !هرچند که  kal یک کلمه‌ی اصیل در زبان کره‌ایه، ولی “مک گایبو” دقیقا اسم شخصیت اصلیه سریاله!

نوشتهٔ قبلی
از زبان کره‌ای بیشتر بدانیم
نوشتهٔ بعدی
7 روش برای یادگیری زبان کره ای در خانه و به صورت خودآموز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up