چگونه دستی به سر و روی زبان کره‌ای بکشیم؟

برخی از مردم فکر می‌کنند یادگیری زبان کره‌ ای به شدت سخت است. اصلا اسمش که می‌آید رنگشان می‌پرد یا اگر کسی بگوید زبان کره‌ای بلد است، جوری نگاهش می‌کنند که انگار از فضا آمده است. اما آیا واقعا زبان کره‌ای سخت است؟ تا‌ به حال «یادگیری زبان کره‌ای با سریال» به گوشتان خورده است؟ آیا شنیده‌اید که کسی بگوید زبان کره‌ای را از طریق سریال‌ها و درام‌های کره‌ای یاد گرفته است؟ حتما یا حرفش را باور نکرده‌اید، یا اصلا حرفش را باور نکرده‌اید. ولی حقیقت دارد! برخی از افراد (که تعدادشان کم نیست) با تماشای سریال‌های کره‌ای، زبان کره‌ای یاد می‌گیرند. ما در مدرسه زبان و فرهنگ کره به عنوان معتبرترین مرکز آموزش زبان کره ای در کشور زبان آموزان زیادی داشته ایم که به این روش توانسته اند زبان کره ای را فرا بگیرند.

برخی از افراد آنقدر عاشق سریال‌ های کره‌ ای هستند که همیشه در حال تماشای یک مجموعه جدید هستند و خودشان هم متوجه نمی‌شوند که تا چه حد به این زبان تسلط پیدا کرده‌اند. حالا بگویید ببینم، آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که روزشان را با سریال‌های کره‌ای شب می‌کنند و با موبایلشان، آهنگ کره‌ای گوش می‌دهند؟

اگر پاسخ شما مثبت است، خبر خوبی برایتان دارم! این مقاله برای شماستJ

از جومونگ گرفته تا سریال‌های جدید و رنگارنگ کره‌ای، همگی نمایانگر فرهنگ، لباس‌ها، غذاها، شخصیت، اخلاق، عادات و مسائلی هستند که بومی‌های کره‌ای‌زبان با آ‌ن‌ها درگیر می‌شوند. بنابراین، اگر می‌خواهید علاوه بر یادگیری و تقویت زبان کره‌ای، با فرهنگ مردم آن‌ها آشنا شوید، به سریال‌ها روی بیاورید.

به جرأت می‌توان گفت با سریال‌ های کره‌ ای به راحتی می‌توانید خیلی راحت‌تر از چیزی که فکرش را بکنید، شبیه بومی‌های کره‌ ای‌ زبان صحبت کنید. با تماشای این سریال‌ها، علاوه بر تقویت مهارت شنیداری، می‌توانید تعداد زیادی از لغات، اصطلاحات، گرامر و حتی لهجه‌ی کره‌ای را یاد بگیرید. جالب اینجاست که تفاوت لهجه‌ی یک روستایی با شهری (کسی که در سئول زندگی می‌کند) را هم متوجه خواهید شد. به شما قول می‌دهم، از یادگیری لهجه‌ی بریتانیایی خیلی خیلی خیلی آسان‌تر است.

 

شاید در شرایطی قرار دارید که حتما باید این زبان را یاد بگیرید. از آنجا که یادگیری و تسلط در زبان کره‌ ای فقط با خواندن و نوشتن حاصل نمی‌شود، بهتر است به تماشای سریال‌های کره‌ای مشغول شوید تا با عناصری مثل ژست، نگاه، تعظیم، ابراز احساسات و حرکات لب کره‌ای‌ها آشنا شوید. کره‌ای‌ها آنقدر برون‌گرا هستند که حتی با تماشای یک سریال می‌توانید تا حد زیادی با این مولفه‌ها آشنا شوید. مثل بومی‌های انگلیسی‌زبان نیستند که با هر سریال و فیلم، با یک اصطلاح جدید آشنا شوید و یک نکته‌ی جدید فرهنگی پیدا کنید. شاید به این حرف بخندید. ولی حاضرم قسم بخورم زبان کره‌ای از انگلیسی هم راحت‌تر است. خصوصا وقتی موضوع تلفظ باشد. از آنجا که تلفظ حروف و صداها توسط کره‌ای‌ها با فارسی‌زبانان زیاد تفاوت ندارد، به راحتی می‌توانید تعداد زیادی از کلمات را به درستی تلفظ کنید. ولی در زبان انگلیسی، برای تلفظ حروف قوانین مختلفی وجود دارد و برای مثال «f» آن‌ها ، با «ف» که ما تلفظ می‌کنیم هم متفاوت است! اما در زبان کره‌ای چنین چیزی وجود ندارد.

مطمئنا دانلود سریال‌های کره‌ای فرآیندی زمان‌بر و البته پر هزینه است. علاوه‌ بر آن، مگر کامپیوتر، لپ‌تاپ و هارد شما چقدر جا دارد که فقط سریال کره‌ای را دانلود و ذخیره کنید؟ دوره‌ی خرید سی‌دی هم که خیلی وقت است به پایان رسیده و تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود! چقدر می‌خواهید صبر کنید تا از نقاط مختلف ایران، برای شما سی‌دی پست کنند؟

پس به جای اینکه برای پست یا دانلود کردن سریال‌ها هزینه‌های گزاف پرداخت کنید، آن‌ها را به صورت آنلاین تماشا کنید. اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که از کجا این سریال‌ها را به شکل آنلاین تماشا کنیم؟

 

تکنیک‌هایی برای تماشای سریال‌های کره‌ای به صورت آنلاین

 

 

 • به اینترنت پرسرعت متصل شوید. سایت‌های زیادی برای تماشای سریال‌های کره‌ای به صورت آنلاین وجود دارند. ولی اگر با اینترنت کم‌سرعت به این سایت‌ها متصل شوید، به شدت عصبی خواهید شد. اما اگر به اینترنت سریع دسترسی ندارید، اشکالی ندارد. ولی استقامت و تحمل خود را بالاتر ببرید؛ چون ممکن است هزار بار وسط فیلم، پخش متوقف شود تا باقی آن بارگذاری گردد.
 • از هدفون استفاده کنید. شاید تا الان سریال کره‌ای را با زیرنویس فارسی تماشا می‌کردید و چیزی را جدی نمی‌گرفتید. اما اگر با هدف جدی‌تری این سریال‌ها را تماشا می‌کنید، بهتر است به زبان آن‌ها دقت بیشتری داشته باشید. طبیعتا در مراحل اول، شاید تشخیص کلمات و جملات کمی سخت باشد پس از هدفون یا هندزفری استفاده کنید تا هر کلمه و جمله را دقیق بشنوید و چیزی را غلط تکرار نکنید. با استفاده از هدفون، به خوبی می‌توانید روی زبان تمرکز کنید و هر صدای کوچکی را به خوبی تشخیص دهید. گوش شما هم با زبان و صداهای کره‌ای به خوبی آشنا می‌شود.
 • از پخش زنده (live streaming) استفاده کنید. روش کار «پخش زنده» این است که می‌توانید فیلم‌ها و سریال‌ها را به طور زنده و با استفاده از اینترنت نگاه کنید. فرض کنید سریالی در کره پخش می‌شود و شما همزمان با مردم کره می‌توانید آن را ببینید.
 • از (Video on Demand) VOD استفاده کنید تا تمرکز شما در مطالعه بالاتر برود. اگر شما زبان‌آموز سطح مبتدی یا حتی متوسط هستید، استفاده از live streaming می‌تواند برایتان سخت باشد. چون نمی‌توانید یک ویدیو را با استفاده از «live streaming» دوباره پخش کنید. بنابراین، برای اینکه بخش از دست رفته را متوجه شوید، نمی‌توانید به عقب برگردید. اما با «VOD» می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. علاوه بر این، در VOD می‌توانید موضوعاتی را انتخاب کنید که به آن‌ها علاقه دارید و ترجیح می‌دهید که از طریق آن‌ها زبان کره‌ای یاد بگیرید.

 

تماشای سریال آنلاین کره‌ای، آسان، ارزان و رایگان

تماشای برنامه‌های تلویزیونی کره‌ای از طریق کانال‌های مستقل آنلاین

TV조선 (TV Chosun)

کانال «TV Chosun» توسط شرکت رسانه‌ای Chosun پشتیبانی می‌شود. کانال کره‌ای که به روزنامه‌‌ی معروف The Chosun Ilbo تعلق دارد. عضویت در این کانال رایگان است و محتوای آن روی اخبار مختلفی تمرکز دارد.

اگر تمایل دارید که برنامه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید، هنوز هم می‌توانید از این سایت بهره ببرید. بخش VOD سایت را پیدا کنید. در این بخش برنامه‌های زیادی وجود دارد که اخیرا در کره پخش می‌شوند. ما به شما  “살림9단의만물상”(نهمین فروشگاه خانه‌داری عمومی) را توصیه می‌کنیم. این بخش در حقیقت شامل ویدیوهایی راجع به سبک زندگی است و اخباری مثبت و انگیزشی مثل سلامتی، غذا و خانواده را مطرح می‌کند. علاوه بر این، کانال دیگری با عنوان “내몸사용설명서”  (راهنمای بدن انسان) هم وجود دارد. در این بخش راجع به سلامت بدن و داروهای شرقی صحبت می‌شود.

아리랑 (Arirang)

در این سایت، بومی‌های انگلیسی‌زبان سعی دارند کره‌ای یاد بگیرند و کره‌ای‌ها هم دوست دارند مهارت‌هایشان را در زبان انگلیسی تقویت کنند (تا به حال انگلیسی صحبت کردن کره‌ای‌ها را شنیده‌اید؟ اگر آن را بشنوید، احتمالا تصور می‌کنید هنوز کره‌ای صحبت می‌کنند و کسی انگلیسی بلد نیست. انگار هیچ اهمیتی برای لهجه‌ها قائل نیستند). این کانال توسط رسانه‌ی بین‌المللی کره‌ پشتیبانی می‌شود. در این کانال اخبار و محتوای آموزشی مطرح می‌شود. علاوه بر این، موضوعات اجتماعی و فرهنگی هم به حد کافی مطرح شده‌اند و به خوبی می‌توانید با چنین موضوعاتی خو بگیرید.

در این سایت می‌توانید Live TV‌ را پیدا کنید و از محتوای دوزبانه و محتوای‌ کره‌ای لذت ببرید. هر ویدیوی کره‌ای را می‌توانید با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید. این کانال گزینه‌ای بی‌نظیر برای زبان‌آموزان سطح متوسط است که می‌خواهند با تلفظ دقیق کلمات و جملات کره‌ای آشنا شوند و معنی و مفهوم آن‌ها را هم درک کنند.

در بخش VOD ویدیوهای جذاب‌تری پیدا خواهید کرد. فقط به خاطر داشته باشید که آن‌ها ویدیوهای کره‌ای را آرشیو نمی‌کنند. شما می‌توانید ویدیوها را به زبان انگلیسی و با زیرنویس کره‌ای (Hangul) تماشا کنید تا با خط و نوشتار این زبان هم آشنا شوید. برنامه‌های مختلف و جالبی در این بخش پیدا می‌شود که از آن‌ها می‌توان به  “Chef’s Foodcation,”  اشاره کرد. در این برنامه راجع به غذاهای خوشمزه‌ی کره‌ای صحبت می‌شود. علاوه بر این، در برنامه‌ی “Showbiz Korea,”  راجع به صنعت سرگرمی کره صحبت می‌شود و علاوه بر تقویت زبان، شما را با فرهنگ کره‌ای‌ها آشنا‌تر می‌سازد.

KBS

این کانال در سال 1927 راه‌اندازی شد و توسط رسانه‌ی ملی کره‌ی جنوبی پشتیبانی می‌شود. بگذارید آن را اینگونه بیان کنیم: اگر می‌خواهید با زبان و فرهنگ کشور کره بیشتر آشنا شوید، حتما باید برنامه‌های کانال KBS‌ را تماشا کنید. خدمات این کانال رایگان است.

اگر می‌خواهید برنامه‌های محبوب و آرشیو شده را ببینید، می‌توانید از بخش VOD سایت استفاده کنید. برای تماشای ویدیو‌ها، گزینه‌ای برای شما می‌آید که از شما برای تبلیغات سایت اجازه می‌خواهد. به خاطر داشته باشید که حتما تیک «allow» را بزنید تا بتوانید ویدیوها را تماشا کنید.

در این کانال می‌توانید سریال  “오마이비너스” (اوه الهه‌ی زیبای من) را تماشا کنید. سریالی کمدی در مورد یک زوج است که از کودکی یکدیگر را دوست داشتند، ولی در بزرگ‌سالی، دختر که یک وکیل شده بسیار اضافه وزن دارد و پسر، مربی بدن‌سازی شده است. بنابراین دوباره یکدیگر را ملاقات می‌کنند.

 

با نتفلیکس سریال کره‌ای تماشا کنید

البته نتفلیکس رایگان نیست و برای عضویت در آن، باید کارت اعتباری مخصوص داشته باشید. اما این سایت یکی از بهترین سایت‌های پخش آنلاین فیلم و سریال است. شما می‌توانید بهترین سریال‌های کره‌ای را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید و با آن‌ها، نکات مختلفی را یاد بگیرید. در ادامه چند نمونه از این سریال‌ها را برایتان مثال زده‌ایم:

 

 • “내일도칸타빌레”(Tomorrow’s Cantabile)
 • سریال «موسیقی فردا»

این سریال معروفی است که از مانگای ژاپنی «Nodame Cantabile»، اثر «توموکو نینومیا» (Tomoko Ninomiya» گرفته شده است. در این سریال ماجراهای دو دانش‌آموز کره‌ای مطرح می‌شود که در آکادمی موسیقی درس می‌خوانند و همزمان عاشق یکدیگر می‌شوند. در این سریال به خوبی می‌توانید با کلمات مختلف در حوزه‌ی موسیقی هم آشنا شوید.

 • “빠담빠담”(Padam Padam(
 • سریال «پادام پادام»

این سریال بر اساس آهنگ استعاری که توسط خواننده‌ی فرانسوی «Edith Piaff» خوانده شده، نام‌گذاری شده است. این سریال روابط فانتزی و عاشقانه‌ی اشخاص مختلفی را نشان می‌دهد. سریال راجع به مردی است که تازه از زندان آزاد شده و کسی را می‌بیند که ادعا دارد فرشته‌ی نگهبان اوست. در این سریال اصطلاحات مختلفی راجع به رنگ‌ها یاد می‌گیرید و می‌توانید با دقت بیشتری احساسات خود را به زبان کره‌ای بیان کنید.

 • “투비컨티뉴드”(To Be Continued)
 • سریال «ادامه دارد»

تا‌ به حال شده به این فکر کنید که اگر به دوره‌ی دیگری از زمان منتقل شوید چه اتفاقی میفتد؟ این ویدیو دقیقا به شما نشان می‌دهد که چه اتفاقی میفتد. پسری که وسط بازی کردن به دوره‌ای دیگر منتقل می‌شود. در این سریال، نحوه‌ی مکالمه در شرایط مختلف (رسمی و غیر رسمی) به شما آموزش داده می‌شود و همچنین با تماشای این سریال صفت‌های توصیفی زیادی یاد خواهید گرفت.

 

از طریق « DramaFever» سریال کره‌ای آنلاین تماشا کنید

اگر دائما دنبال سریال‌ها و ویدیو‌های آنلاین کره‌ای می‌گردید، حتما عاشق DramaFever می‌شوید. این سایت که در حقیقت از ویژگی «streaming» بهره می‌برد، به شما تعداد بی‌شماری از ویدیوهای کره‌ای با زیرنویس‌ ارائه می‌کند. البته به یاد داشته باشید، نسخه‌ی رایگان آن حاوی تبلیغات مختلفی است که گاهی اعصاب خوردکن می‌شود. ولی با خرید اشتراک، از شر تبلیغات هم خلاص می‌شوید.

در ادامه چند سریال کره‌ای به شما معرفی می‌کنیم که در این سایت هم وجود دارد و به کمک آن‌ها می‌توانید زبان کره‌ای یاد بگیرید:

 • “치즈인더트랩”(Cheese in the trap)

سریال «پنیر در تله»

 

این سریال، روابط جالب یک دانشجوی فقیر ولی باهوش با پسری خوش‌قیافه و پولدار نشان داده می‌شود. در این سریال لغات مربوط به مبحث آموزشی را یاد می‌گیرید و می‌توانید با سیستم دانشگاهی کره‌ی جنوبی آشنا شوید.

 • “이웃집꽃미남”(Flower Boy Next Door)

سریال «گل پسر همسایه»

 

در این سریال رمانتیک، یک دختر مجرد کره‌ای در کنار همسایه‌هایی بامزه، باحال و جذاب قرار می‌گیرد که به او در امور مختلفی کمک می‌کنند. در این سریال با اصطلاحات مختلفی آشنا می‌شوید که می‌توانید به کمک آن‌ها به مهارت خود در زبان کره‌ای، عمق بیشتری ببخشید.

 • “닥터스” (Doctor Crush)

سریال «پیروزی دکتر»

 

از سریال پزشکی بهتر هم داریم‌؟ سریالی پزشکی که ماجرایی عاشقانه را هم دنبال می‌کند. این سریال راجع به دختری است که پزشک شده و به موفقیت رسیده است. او سعی دارد دنیا را به مکان بهتری برای زندگی تبدیل کند. بنابراین، در این سریال با اصطلاحات مختلف پزشکی رو‌به‌رو می‌شویم و می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

برو که رفتیم!

حالا که می‌دانید از کجا سریال‌های کره‌ای را به صورت آنلاین و با هزینه کم تماشا کنید، حتما می‌توانید جزو آن دسته از کسانی باشید که «یادگیری زبان کره‌ای با سریال» را انتخاب می‌کنند و طولی نمی‌کشد که در زبان کره‌ای به تسلط بالایی می‌رسید.